Historia herbaty

Jak powstała herbata ?

Powszechnie wiadomo, że herbata pochodzi z Chin. Nikomu jednak nie udało się jednoznacznie ustalić jak i kiedy powstała herbata. Można jednak sugerować się legendą, która głosi, że w 2723 p.n.e Cesarza Chin Shennong, który przesadnie dbał o sterylność przez przypadek napił się przegotowanej wody, do której jakimś trafem wpadł liść herbaty. Wytworzony aromatyczny napar i złocisty kolor tak zachwyciły cesarza, że od tej pory pił tylko herbatę.

W 552 roku n.e buddyjscy mnisi nauczali sztuki parzenia herbaty w Japonii. Parzenie herbaty stało się sztuką, kultywowaną przez Japończyków niczym ceremonie religijną. Mniej więcej 50 lat później herbata stałą się towarem handlowym, z którego największe korzyści czerpały Chiny. Była popularna we wszystkich warstwach społecznych.

W VIII powstałą nawet trzy tomowa księga o herbacie – hymn pochwalny na cześć tego złocistego napoju. Jej napisanie zlecili handlarze herbaty słynnemu Lu Yu, który był uważany za patrona herbaty.

Do Europy herbata trafiła w 1610 roku. Pierwszymi dostawcami herbaty w Europie byli Holendrzy, którzy zaopatrywali w ten produkt cały kontynent. Trwało to do roku 1669 gdy w handel herbatą włączyli się Anglicy. Powstała wtedy East India Company.  Herbata była sprowadzana drogą lądową i morską, jednak nie wiadomo dlaczego panowała opinia, że herbata sprowadzana drogą lądową było dużo cenniejsza i lepszej jakości. W wkrótce herbata stałą się trzecim produktem najczęściej importowanym w Europie.

W roku 1662 król Karol II w Anglii ustanowił oficjalną godzinę picia herbaty. Tradycję kultywuje się do dnia dzisiejszego jednak nie w całej Anglii.

Do Stanów Zjednoczonych herbata trafiła dzięki angielskim imigrantom w 17 wieku. Zapoczątkowało to wojnę Anglii z Ameryką. Ponieważ Anglia przeżywała kryzys finansowy nałożono na herbatę wysokie podatki upatrując się dużych zysków. To wywołało w Ameryce bunt. 16 grudnia 1773 roku przebrani za Mohikanów członkowie loży wolnomularskiej Saint Andrew w Bostonie zaatakowali statki East India Company i wyrzucili do morza 350 skrzyni z herbatą.

Do tej pory Chiny cały czas miały monopol w produkcji i dostawie herbaty. W 1834 roku Zainicjowano uprawę herbaty w Indiach i definitywnie zakończył się monopol Chin.

W XX wieku zaczęły powstawać herbaciarnie tzw. tea hause. Wiele hoteli i restauracji wprowadzało do swojej oferty napoje herbaciane. Obecnie herbata jest najczęściej pitym napojem na całym świecie. Oczywiście także kubki Katowice są wypełnione herbatą.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Tagi: , , , ,